Зараз в ефірі:

Понад 2 млн євро ми зібрали на допомогу армії, переселенцям, дитячим будинкам, шпиталям, - Олег Скрипка

30.10.2023
Понад 2 млн євро ми зібрали на допомогу армії, переселенцям, дитячим будинкам, шпиталям, - Олег Скрипка

Сьогодні гурт ВВ відзначає день народження. Лідер гурту Олег Скрипка телефоном розповів про Францію, де зрозумів,  що таке справжній патріотизм, про допомогу Силам оборони та чому відмовився від кар’єри інженера-розробника військової апаратури.

36 років на великій сцені в Україні і поза її межами гурт «Воплі Відоплясова» тішив своїх прихильників. Згадаймо, якою була перша пісня, яку виконав гурт?

Пісня називалася «У клубі - рок».

Ви колись казали, що гурт «Воплі Відоплясова» народився у гуртожитку?

Не зовсім. Я вчився в КПІ, це самодіяльність студентська була, але цей гурт не склався. А потім, коли я закінчив КПІ, на заводі «Укркабель» у нас була репетиційна база, ось там ми склалися, ми там репетирували наш перший матеріал.

Яка ваша улюблена пісня з репертуару гурту?

У мене пісні – це діти, вони всі улюблені. Але буває так, що найулюбленіша пісня – та, яка готується, яку ти хочеш оприлюднити, бо важливо, щоб її почув світ.

Які гроші заробив гурт як перший гонорар і на що його витратив?

Так одразу не згадаю. Але пам’ятаю, коли ми починали з ВВ, я працював на військовому підприємстві інженером-розробником військової апаратури і отримував за місяць менше, ніж за один концерт ВВ. Це я точно пам’ятаю. І я тоді вирішив, що все ж я буду співаком, ніж розробником військової апаратури.

Гурт ВВ випереджав час і мав досить епатажний вигляд як для нашого суспільства, яке тільки починало вичавлювати із себе «совок». Чи не крутили біля скроні пальцем люди з вашого оточення, спостерігаючи за вашою творчістю?

Слово «епатаж» тоді вже існувало, слово «фрік» ще ні. Була така в нас ідея… ми грали фірмово на ті часи, дуже сучасно, а виглядали як звичайні хлопці,  скажемо, з Академмістечка. Дисонанс між тим, як ми звучали і як виглядали - дуже вражав.

Як тоді розповсюджувалися ваші записи, зважаючи, що перший альбом - «Таран» - ви писали на кухні?

Це був протоінтернет: записувалися перші касети, потім давалися другу – і десь через тиждень ця касета ходила по Академмістечку, а потім – по всьому Києву, а далі по всій Україні. Всі переписували, піратували, і так з усіх вікон звучала наша музика. І ще в кого була модна музика, відкривали вікно, виставляли колонку, щоб звучало на весь двір, бо так було модно на той час.

Гурт ВВ відзняв перший в історії України кліп на пісню «Танці», що спонукало до цього і як відбувалися зйомки?

Це було якесь замовлення з москви зняти альтернативну музику. Про нас вже знали, ми їздили з концертами, ми там усіх дуже вразили. І вони спустили з московського телебачення, щоб українське телебачення зняло кліп. Кліп був знятий і копія була відправлена. В москві одна ротація в передачі «Вид» – і ми одразу стали відомими на весь Радянський Союз. Записано це було на магнітну плівку. Ця плівка була майстром стерта, тому що їх було мало і їх використовували на іншу передачу, а в москві копія збереглася. Із цієї копії ми щось відцифрували, і цей кліп вже був у мережі.

З 1991 по 1996 рік ви жили і працювали у Франції. Потім ви зазначали, що це був вельми непростий період і чи навряд, чи б жили в Парижі знову, але що хорошого подарувала ця країна? Мережа пише, що ви там почали говорити суто українською, це правда?

Не зовсім так. Я там почав говорити французькою мовою, хоча не вчив її взагалі, та зрозумів, що це все можливо: перейти на іншу мову не так складно, як здається. Я коли повернувся із Франції, перейшов на українську мову. У французів я навчився, що це таке бути справжнім патріотом. Французи не декларовані патріоти, вони ніколи не скажуть, що будуть рвати сорочку за Францію, але побутово послідовно все роблять для розквіту держави. Я навчився у французів бути професіоналом своєї справи, тому що вони дуже детально ставляться  до того, що роблять, дуже уважно до деталей. Адже в деталях суть втілюється. От коли ти розкладаєш свою справу детально на якісь моменти, виконуєш кожен крок ретельно, то тоді в тебе виходить ця картина.

Чи були моменти, коли Ви хотіли закрити проєкт «Воплі Відоплясова» і якщо так, то що вас спиняло?

У нас був початковий період, ми створилися: чотири музиканти – чотири ідеологи. Ми уявляли, що ми український «Бітл». Почався розпад Радянського Союзу, ми почали їздити до Франції, а потім взагалі переїхали. І один із засновників, Юра Здоренко, не захотів переїжджати до Франції. Він вирішив залишитися в Україні. А в Україні з гуртом вижити було неможливо, тому що музична індустрія просто зникла. Тоді Юрко сказав, що все, закривається проєкт. Ми троє вирішили шукати нового гітариста і продовжувати нашу справу. Це перше було таке випробування. Потім інших випробувань вистачало: музиканти йшли з гурту. Але я вирішив, що пісні, наша справа важливіша, ніж якісь там персональні рішення.

Якщо проводити паралель між великими гуртами, «The Rolling Stones» вже 61 рік на сцені і цього місяця випустив новий альбом, а яким ви бачите майбутнє гурту ВВ?

Я бачу майбутнє таке, щоб я жив у стабільній Україні, щоб я міг, як «The Rolling Stones» вирішити випустити альбом і його випустив. І я хотів би так, щоб якщо я випущу новий альбом, щоб його почула Україна, тому що поки що мені такого не вдавалося. Нестабільна ситуація і справи в нашому шоу-бізнесі, м’яко кажучи, далекі від того стану, в якому європейський та американський шоу-бізнес.

Влітку ваш концерт у Цюриху скасували у день виступу, назвавши вас ультраправим радикалом. Чи вдалося з плином часу донести до місцевої влади хибність їхнього рішення?

Російські ботоферми, російський інформаційний фронт дуже потужний, і він працює по відомих людях, не тільки по мені. Вони створюють образ за кордоном радикалів і фашистів: мене, Півоварова, «Танок на майдані Конґо», інших виконавців. А тут, в Україні, вони розбурхують скандали. Ми чуємо низку скандалів, що зараз вирують в Україні щодо відомих людей. Думаю, багато українців навіть не підозрюють, що це штучно зроблено. Іноді це реальні факти, іноді видумані. Але скандал розбурхується, щоб розхитати українське суспільство. І ми розуміємо, що треба бути пильними і триматися одне одного.

Ми знаємо, що ви допомагаєте Силам оборони України, чим можете по-доброму похизуватися щодо цього питання?

Наша допомога – це спільна допомога. Ми з багатьма артистами влаштовуємо події в Україні, за кордоном, просто приватні концерти. Більше ніж 2 млн євро ми зібрали. Допомогу  надано армії, переселенцям, дитячим будинкам, шпиталям.

Фото: Vopli Vidopliassova

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток